Bob Parsons’un hayatta kalmak için 16 formülü

Internet’teki en büyük alan adı satış firmalarından GoDaddy.com’un CEO’su olan Bob Parsons renkli bir kişiliğe sahip… Şirketler kurup büyüterek satmış, iflasın eşiğine gelip sonra tekrar zengin olmuş bir girişimci… Kendisiyle bu konuda yapılmış bir röportajı şurada okuyabilirsiniz.
Bob Parsons kendi sitesinde, “Hayatta Kalmanın 16 Formülü” adını verdiği tavsiyelerini yayınlıyor.
Tavsiyelerin Türkçeleştirilmiş hali şöyle:

 1. Rahatınızı bozun! Rahat koltuklardan başarı geleceğine inanmıyorum. İnsanlar “ama bu riskli” diyebilirler. Cevabım basit : “Risk sadece kadavralara lazım değildir”
 2. Asla vazgeçmeyin! Neredeyse hiç bir şey ilk seferinde istendiği gibi olmaz. İşe yaramıyor gözüken yöntemler aslında öyle olduğu için değil belki de sizin çalışma şeklinizden dolayı işe yaramıyordur. Kolay olsaydı herkes yapardı, sizin yapma fırsatınız hiç olmazdı.
 3. Vazgeçmeye karar verdiğiniz an, başarıya tahmininizden daha yakın olabilirsiniz. Sevdiğim ve doğru olduğuna inandığım bir Çin atasözü vardır : “Vazgeçme isteği, başarmak üzereyken en yüksek seviyeye çıkar.”
 4. Sıkıntılı anlarda, en kötü sonuca bile razı olmak yerine en kötünün seviyesini belirleyin. Çünkü aslında en kötü sonuç, önceden tahmin edilememiş sonuçlardır.
 5. Kendinizi yapmak istediklerinize konsantre edin. Neye odaklanırsanız, ona doğru gidersiniz.
 6. Fazla uzağa bakmayın. İçinde bulunduğunuz durum ne kadar kritik olursa olsun, çözümü uzaklarda değil bulunduğunuz zamanda arayın. Her şey gününde saatinde hallolur.
 7. Sürekli ileri gidin. Yatırımı asla bırakmayın. Gelişimi asla bırakmayın. Sürekli yeni bir şeyler yapın. Şirketinizi geliştirmeyi durdurduğunuz anda geri gitmeye başlar. Azar azar da olsa her gün daha iyiyi hedefleyin. Kaizen felsefesini unutmayın. Küçük ilerlemeler büyük sonuçlar doğurur.
 8. Çabuk karar verin. Bugünkü iyi bir plan, gelecekteki mükemmel plandan kat kat daha değerlidir.
 9. Her şeyin önemini ve başarısını ölçün. Yemin ederim ki bu böyle. Ölçülen ve izlenen şey gelişir.
 10. İyi yönetilmeyen her şey bozulur. Ne olduğunu anlamadığınız problemleri çözmek istiyorsanız, üzerinde yeteri kadar çalışmadığınız kısımlara bakmak için biraz vakit ayırın. Size garanti veriyorum, sorun orada…
 11. Rakiplerinizi kollayın, ama kendi işinize daha çok yoğunlaşın. Rakiplerinize baktığınızda uzaktan her şey güllük gülistanlık gözükebilir. Unutmayın, dünyaya bile yeteri kadar uzaktan bakınca huzurlu bir yer gibi görünüyor.
 12. İnsanların üzerinizde baskı kurmasına izin vermeyin. Kanuni olduğu müddetçe, siz de herkesin yaptığını yapma hakkına sahipsiniz.
 13. Hayatın adil olmasını beklemeyin. Adil değil. Siz kendi doğrularınız ve vicdani anlayışınıza göre hareket edersiniz.
 14. Problemlerinizi kendiniz çözün. Daha çok gelişir ve daha iyi çözümler bulursunuz. Sony’nin kurucularından Masura Ibuka der ki, “İş hayatında ya da teknolojide başkalarını takip ederek başarılı olamazsınız.” Ya da bir Asya atasözünde dediği gibi, “Akıllı adamın danışmanı kendisidir.”
 15. Çok ciddi olmayın. Rahat olun. Başarılarımızın en azından yarısı talihimiz sayesinde oluyor.
 16. Her zaman gülümsemek için bir sebep vardır. Onu bulun. En azından hayat nimeti var. Ömür kısa… Uzun yaşamak için değil, iyi yaşamak için buradayız.

10 comments

 1. Formüller insanı tetikleycek cinstenmiş 😉

  Bu arada yeni temanız hoş görünüyor.

 2. Bilal Hocam Saygilar ,
  Bu yazina biraz negatif yorumlar yapicam izin verirsen.
  Bu yazi ve bunun gibi binlercesi maillerle geldi, internetin dort bir kosesinde bulunur bu gibi yazilar; Cinliler den, Hintlilerden , Tarihteki Buyuk Adamlardan , yakin gecmise gelindiginde Einstein gibi bilim adamlarindan, gunumuzde ise para sahibi insanlardan bu tarz alintilar heryerde.
  Para gibi ispatiniz varsa sizde atasozleri ve bu duyduklarinizla derleme 10 kural yayinlayabilirsiniz gunumuzde.
  Mesela “Asla vazgecmeyin” ; ne kadar kolay bir cumle ama kim solemis ( Internetteki en büyük alan adı satış firmalarından GoDaddy.comun CEOsu olan Bob Parsons ).
  Benim gercek dunyamda bildigim zenginler ki onlar buyuk adam olarak tanimlaniyorlar, yukaridaki kurallarin kac tanesini yapmis acaba, dogru zamanda dogru yerdeki dayilari kac tanesini yapmis.
  Veya sadece zenginler demeyelim , sirketlerde ,SIRKETLERIMIZDE kac kisi calisarak, kac kisi insan iliskileri (genelde baskasi yapinca Yalakalik olarak nitelendirdigimiz ) ile bir yerlere geliyor .CEO oluyor veya danisman.

  Sonuc olarak severek okudugum blogunuzda bu yazilardan gorunce tepkimi belirtmek istedim. Sizi baska bir yazi ile; PINHANI GRUBUNUN sarki sozleri ile basbasa birakmak istiyorum.

  Pinhani – Ben Nasıl Büyük Adam Olucam

  görmezdim önümü görmezdim
  okudum yıllarca hep okudum
  okumaktan boynumu büktüm yoruldum
  bilmezdim adımı bilmezdim
  aradım her şehirde aradım
  koştum dere tepe aştım dolaştım
  kimin uğruna….
  ne uğruna…….
  herkes köşesini kapmış,iyi ama
  ben nası büyük adam olucam
  bir tek seni bana çok gördü dünya
  iyiler bu savaşı kaybetmiş
  peki ben nası büyük adam olucam
  kötü olmak seni geri getirirmi acaba…
  sevmezdim okulu sevmezdim
  okudum yıllarca hep okudum
  okumaktan boynumu büktüm yoruldum
  bilmezdim oyunu bilmezdim
  denedim her şekilde denedim
  denemekle olmadı zaten yenildim
  kimin uğruna……
  ne uğruna………
  herkes köşesini kapmış,iyi ama
  ben nası büyük adam olucam
  bir tek seni bana çok gördü dünya
  iyiler bu savaşı kaybetmiş
  peki ben nası büyük adam olucam
  kötü olmak seni geri getirir mi acaba…

  ben nası büyük adam olucam… (x3)

 3. formüller güzel ama asıl mesele bu formülleri uygulamada işte insanlar sorunu burada yaşıyorlar. çünkü öyle bişeyki basit gözüküyor fakat iş onu yapmaya gelince altından kalkılmaz bir hal alıyor. ya da bana öyle geliyor, bilimiyorum, ama yinede teşekkürler ufakta olsa ticari düşlerimdeki bazı fikirlerime yön verecektir 😀

 4. merhabalar bilal abi okuduğum güzel makalelerden biriydi …. 🙂

 5. ççççooooooooookkkkkkkkkkkkkkk gggggggüüüüüüüüüüüüzzzzzel

 6. ferhat arkadaş pinhani den önce ferdi tayfur dinlemiş olacak ki , böyle bunalım takılıyor.
  ana düşünce “umutsuzluğa kapılma”dır bence…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir