Yazılım projeleri neden gecikir?

Programcıların zaman tahmin yeteneği çok kötüdür. Neredeyse tüm yazılım projeleri tahmin edilenin iki hatta bazen üç, dört ve fazla katı zamanda tamamlanır. Çünkü;

  • Programcılar hesaplama yaparken aslında çok zaman alan toplantıları ve kodlama dışı aktiviteleri dikkate almazlar.
  • Programcılar projede bir değişiklik isteği, bu isteğin onaylanması vb. süreçlerin yavaşlığını hesaba katmazlar.
  • Programcılar her zaman aslında yazılması istenen ürünün ne olduğunu tam anlamazlar. Hatta bazen bir prototip yazıldıktan sonra yaklaşımın yanlış olduğunu, herşeyin baştan yazılması gerektiğini anladıkları bile olur 🙂
  • Eğer geliştirilen proje her zaman yapılandan farklı bir yapıda ya da kategorideyse, programcılar öğrenme ve adaptasyon sürecini hesaplayamazlar.
  • Programcılar, bir ürünün gerçekten hatasız çalışır hale gelmesinin gerektiği süreyi hesaplamazlar. Halbuki bazen hata düzeltme süreci geliştirmeden çok daha uzun sürer.

Programming from the Ground Up (Jonathan Bartlett ) kitabından

4 comments

  1. I hate when I see it is a must to be good at math in order to be a good programmer, anyway , Why haven’t you blogged ur ria reviews yet ? I read many news in other joiners’ blogs but, I would like to read urs.

  2. Katıldıkları sosyal gruplar, edindiği arkadaş sayısı, bildigi mekan sayısı ve bilgisayar başında geçirdiği süreler göz önünde bulundurulduğunda , hayatı ne kadar iyi planladıklarını anlarsınız.:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir