iPhone ve mobil Internet

Cep telefonlarından Internet erişimi yıllardır var. Ancak ne WAP ekranları, ne de Internet Explorer ya da Opera’nın cep telefonlarının boyuna sığmaya çalışan mobil sürümleri kullanıcıları tatmin edemedi. Üstelik web teknolojileri almış başını giderken, hala mobil cihazlardaki yazılımların sayfaları render etme yeteneği yetersiz.

Daha doğrusu öyleydi. iPhone’un çıkışı kablosuz ağların yaygınlaşması ve yeni web teknolojileriyle birleşince durum değişti. Bakın NetApplications ve Cloud Four tarafından yapılan araştırmaların istatistikleri ne diyor?
iPhoneda Google

  • iPhone’un pazar payı %1 civarında. Symbian işletim sistemi kullanan telefonların pazar payı ise %40.
  • Bu yılın ilk günlerinde iPhone’lardan yapılan Google aramalarının sayısı tüm Symbian telefonlarından yapılan aramaları geçti.
  • iPhone kullanıcılarının %95’i düzenli olarak Internet’te sörf yapıyor. %51’i Youtube’den video izlemiş.
  • iPhone’dan yapılan Google aramalarının sayısı diğer herhangi bir mobil cihazdan yapılan aramaların 50 katı. Bu sonuç Google’ı o kadar şaşırtmış ki, doğru olduğuna emin olmak için log dosyalarını yeniden incelemişler.
  • Google, Yahoo, Quicken gibi büyük şirketler iPhone için özel web sayfaları ve hizmetleri hayata geçirmişler.

Üstelik bu sonuçlar iPhone 3G öncesinde böyle.

Mobil Internet kullanımının artışı web sitelerinin yapısında mobil kullanıma uygunluk için değişiklikler yapmayı gerektiriyor. Mesela Yahoo bir web sitesini hızlandırmak için daha az HTTP request yapılmasını, verilerin Gzip kullanılarak sıkıştırılmasını, Javascript ve CSS’in gömülü değil harici bir dosyadan çağırılmasını vb. öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir