AŞIK VEYSEL FİLMİ SANSÜRE NASIL TAKILDI?

Film, gösterim izni için Sansür Kurulu’na verildi. Demokrat Parti döneminin katı kuralcılığı sonucu, 23 Aralık 1952 tarih ve 209 sayılı kararla reddedildi. Sansür hazretlerinin ilk itirazı, Aşık Veysel’in gözlerinin çocuk yaşta geçirdiği çiçek hastalığından dolayı kör oluşunaydı. Kasabada doktor mu yoktu? Bu film yurtdışında gösterilirse, Türkiye’de çiçek hastalığı yüzünden çocukların kör olduğu izlenimi doğmaz mıydı?..
Çok şükür köyünüzde
Sansürü aşabilmek için filme hastane sahneleri eklendi. Hatta doktorlar konuşturuldu: ‘Çok şükür, artık köyünüzde çocuklar, çiçek hastalığına yakalanmayacak.’
Ama ardından filmde görülen tarlalardaki buğdayların ‘bodur’ oluşuna taktı, sansürcüler. Türk toprakları kıraç gösteriliyor dediler. Bunun da çaresi bulundu. Söz konusu görüntülerin yerine, Amerikan filmlerinden kesilen, boylu boslu ekinlerin yetiştiği tarla görüntüleri konuldu. Hatta çağdaş tarım araçları da eklendi ki Türkiye’de tarımın nasıl yapıldığını tüm dünya görsün (!)..
Gel gelelim, bu da tatmin etmedi sansürcüleri. Filmde çıplak ayaklı kadınlar vardı. Türk köylüsü çıplak ayakla dolaşır mıydı?.. Tabii, derhal ayakkabı giydirildi.

http://www.sabah.com.tr/2004/02/16/yaz14-10-111.html
—–

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir