Harika Excel İpuçları

Metinleri Birleştirme

Örneğin A1 hücremizde “Bilal” ve B1 hücremizde “Akçay” yazıyor olsun. Biz ise C1 hücresinde ad soyad bitişik yazsın istiyoruz.

Bunun için iki yol var:
C1 hücresine
=BİRLEŞTİR(A1;” “;B1)
ya da
=A1 & ” ” & ” ” B1
yazabiliriz.

Metinleri Sayıya Çevirme

Bazen başka bir kaynaktan tablomuza bilgi yapıştırdığımızda sayılar metin haline dönüşür ve formüllerde kullanılamaz. Bunları tekrar sayıya çevirmek için iki yol var:

  • Boş bir hücreye 1 yazıyoruz. Sonra bu hücreyi kopyalıyoruz. Metne dönüşmüş sayıların bulunduğu hücreleri seçip, Düzen menüsünden ya da sağ tuştan Özel Yapıştır‘ı buluyoruz. Seçeneklerinden “Çarp” işaretleyip Tamam düğmesiyle yapıştırıyoruz.
  • Metne dönüşmüş sayıların bulunduğu hücreleri seçiyoruz. Veri-Metni Sütunlara Dönüştür menüsüne giriyoruz. İki kere İleri düğmesine tıklayıp 3.adımda “Genel” seçili olduğuna emin oluyor ve Bitir düğmesine tıklıyoruz.

Günün Tarihini ve Saatini Ekleme

Herhangi bir hücrede CTRL ve ; (noktalı virgül) tuşlarına beraber basılırsa günün tarihi, CTRL ve : (iki nokta üst üste) tuşlarına basılırsa o anki saat eklenebilir.

Fonksiyonların Parametrelerini Görme

Örneğin TOPLA fonksiyonunun parametrelerini görmek için =TOPLA yazıp klavyeden CTRLSHIFTA tuşlarına beraber basıyoruz. Eğer CTRLA tuşlarına basılırsa da İşlev Sihirbazı ekrana gelir.

Hücre Dizisine Aynı Değerleri Girme

On adet hücreye aynı değeri yazmak için yapmamız gereken önce hücreleri seçmek, sonra birinci hücreye değeri yazdıktan sonra ENTER tuşu yerine CTRL-ENTER tuşlarına basıyoruz.

Metin Kutusuna Hücre Değeri Atama

Çizim araç çubuğundaki metin kutusunu kullanmak ama içinde bir hücrenin değerini göstermek istiyorsak, metin kutusunu oluşturduktan sonra seçip, adres çubuğuna tıklayarak ya da F2 tuşuna basarak istediğimiz formülü yazıyoruz. (Örneğin =A1)

Hücrelerle Bağlantılı Resimler Oluşturmak

Bir tabloda üç farklı yerdeki bilgileri yan yana göstermek istiyoruz. Bunu nasıl yaparız? O hücreleri resim olarak bir araya getiririz.

Bunun için yapacaklarımız şöyle:

  • İstediğimiz hücre aralığını seçiyoruz. Kopyalıyoruz.
  • Yapıştırmak istediğimiz yeri seçiyoruz.
  • Elimizi SHIFT tuşuna basılı tutarak Düzen menüsünden Resim Yapıştır seçiyoruz.

İşin güzel tarafı, hücrelerin değeri değiştiğinde bu resimler güncellenecektir.

Aralıklı boş hücreleri doldurma

Örneğin listemizin iller sütununda o ile ait olan kayıtların ilki dolu diğerleri boş olsun ve biz de boş olanları doldurmak isteyelim.
A1- İstanbul
A2-
A3-
A4- Ankara
A5-
A6-

Ya tek tek her ile tıklayıp aşağı doğru çekerek altlarını dolduracağız ya da alttaki yöntemi uygulayarak Excel bildiğimizi göstereceğiz 🙂
1- Doldurmak istediğimiz sütundaki tüm hücreleri seçiyoruz.
2- Bize sadece boş olanlar lazım olduğu için F5e basıyoruz. Alttan Özel düğmesine tıklayıp, Boş hücreleri işaretliyoruz.
3- Örneğimizde A2 hücresi aktif hale gelecek. Bu hücreye =A1 formülünü giriyor ve Ctrl tuşu ile birlikte Enter tuşuna basıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir