Censornet : Ücretsiz Güvenlik Sistemi

İnternet’te güvenlik diğer her şeyden önemli hale geldi. Virüs, worm, trojan, casus program, rootkit, hacker, cracker, lamer, port tarayıcı, ip spoofing, sql injection gibi kavramlar neredeyse günlük hayatımızın bir parçası oldu. Kendimizi İnternet’te korumak için güvenlik duvarı, antivirüs vb. programları kullanmak zorundayız.

Peki bir şirketseniz, eğitim kurumuysanız ve hem bilgisayar ağınızı güvenli hale getirmek, sisteme bağlı kullanıcıların/öğrencilerin bağlantılarını izlemek ya da kısıtlamak, yetkisiz kullanıcıların İnternet’e bağlanmasını engellemek, zararlı sitelere karşı koruma sağlamak vb. istiyorsanız, hem de bu tür önlemler için yazılımlara para ödememek istiyorsanız ne yapacaksınız?

Linux, tüm bu ihtiyaçların ücretsiz olarak karşılanabileceği bir çözüm. Ancak bilgisayar bilgisi yeterli olmayan bir kişinin güvenlik amaçlı bir Linux sistemini sorunsuz kurması biraz zor. Neyse ki, Censornet var.

Censornet, güvenlik duvarı (iptables), içerik filtreleyici (Dan’s Guardian) ve proxy/önbellek programı (squid) içeren bir Linux dağıtımı… Kullanmak için tek yapılması gereken, sitesinden indirilen ISO dosyasını bir CD’ye yazmak ve bu iş için ayrılmış bir bilgisayara kurmak. Kenara atılmış bir P3 bilgisayar bile yeterli oluyor.
Programın kullanımı kolay ve güzel tasarlanmış bir yönetim konsolu var. Sisteme bağlı bilgisayarları MAC ya da IP adreslerine göre yönetebiliyorsunuz. Kullanıcı veya bilgisayar bazlı yetkilendirme yapabiliyorsunuz.

Programın detaylı bir dokümantasyonu ve yardım forumu var.

Ayrıca bu konuda hazırlanmış Türkçe bir sunum da bulunuyor.

Güncelleme: Censornet’in yeni versiyonu 4.0, ücretli olarak satılıyor. Ücretsiz olan versiyonu sitede OpenSource bölümünde… İndirmek için ise şu sayfaya gidiyorsunuz.

3 comments

  1. sanırsam yönetim paneline sistemin kurulu olduğu bilgisayardan giremiyoruz.. Başka bir bilgisayar üzerinden belirli bir ip adresi girilerek panele ulaşabiliyoruz galiba. Bu kurulum hakkında daha fazla bilgi toplamam lazım. Verdiğiniz bilgiler de çok faydalı oldu çok teşekkürler!

    ——
    Evet Censornet grafik arayüzü olmayan bir Linux dağıtımı olduğu için yönetim paneline uzaktan ulaşılması gerekir.

  2. teşekkür ederim bilal abi bu bilgiler için ne kadar teşekkür etsek azdır su anda programı indireceğim sistemi tasarladıktan sonra yine
    sizinle görüşürüz kolay gelsi

  3. Yonetim paneline baglanmak icin root olmaniz gerekiyor. Bunun icin isistemi kurulumdan sonra sysrescue gibi bir cd ile acip root sifresini sıfırlayin. Censornet i yeniden yuklediginizde root ile giris yapip passwd ile bir root sifresi atayin. konsola gecince setup komutu vererek istediginiz her turlu ayari buradan yapabilirsiniz. Oyle terminal uzerinden ayar yapmayi sevmiyorum. Bu yontem cok daha kulanisli geldi. Isteyen arkadaslar boyle de kullanabilirler sistemi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir