Hadi hayırlısı

Sitenin eski ASP altyapısı ve kullandığım blog yazılımı hoşuma gitmiyordu. Birkaç saatlik bir çalışma sonucu işte yeni haline geçtik.
Eski uygulama verileri saklamak için Access kullanıyordu. Bilgileri aktarmak biraz uğraştırdı ancak tecrübe ve kenar kaydı olması açısından aşamaları yazayım.

  • Önce Access’ten verileri dışarıya HTML olarak aktardım. XML de olabilirdi ancak çevrim için HTML daha uygundu.
  • WordPress’in dışarıdan veri alma özelliğini kullanmak için öncelikle bu HTML dosyasının Movable Type text dosyası haline çevrilmesi gerekiyordu. Bunun için sevgili başucu aracım PowerGrep‘i kullandım. Türkçe karakterlerin farklı saklanmış olması, özel karakterlerin WordPress’in istediği şekle dönüştürülmesi, MT yapısına dönüştürme gibi karmaşık işlemler böylelikle çabucak tamamlandı. E, bir de tabi sağolsun Regular expression.
  • Özet olarak, sonrasında geriye import işlemi kaldı. Tabii daha düzeltilmesi gereken garip görünüşlü yazılar, tek tek kategorilerin ayarlanması vb. işler var. Ama artık zamanla…

2 comments

  1. bilal abi sitenin bu hali eskisine göre daha güzel olmuş ama bence bilgisayar gibi bazı konuları konuşabileceğimiz küçük bir forum sayfası da koysanız çok daha iyi olurdu.en azından biz faydalanırdık.
    sitenin yeni hali hayırlı olsun…

  2. Bilal Hocam kac aydir ozlemle bekliyoruz yeni makaleleri, cok bekletme bizi, klavyene kuvvet. Hadi Bekliyoruzzzzzz.Selamlar, Saygilar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir